Θρήνος στο παγκόσμιο τζούντο - Πέθανε σε ηλικία 36 ετών ο Γκρεγκ Φάλον

Συγκλονισμένη είναι η κοινότητα του τζούντο από τον θάνατο του Γκρεγκ Φάλον, ο οποίος βρέθηκε νεκρός μέσα στο σπίτι του.
Ο υπεύθυνος προπονητής της εθνικής ομάδας της Ουαλίας άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία μόλις 36 ετών.

Οι αρχές της χώρας δεν έχουν δώσει στη δημοσιότητα περισσότερα στοιχεία για τον θάνατό του.
Ο Φάλον στέφθηκε πρωταθλητής κόσμου το 2005 στο Κάιρο, αλλά και πρωταθλητής κόσμου την επόμενη χρονιά στο Τάμπερε.
Από τα μεγαλύτερα ονόματα του βρετανικού τζούντο, ο Φάλον ήταν κάτοχος έξι μεταλλίων σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα όλων των ηλικιακών κατηγορία από το 2005.
Μάλιστα, είναι ο τελευταίος εκπρόσωπος της Μ. Βρετανίας που κατέκτησε χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και μόλις ο τρίτος άνδρας από την «Γηραιά Αλβιόνα» που ανεβαίνει στην κορυφή του βάθρου των νικητών.
Από την ηλικία των 15 ετών ήταν κάτοχος μαύρης ζώνης. Διακρινόταν για το πείσμα και την αγωνιστικότητά του μέσα στα τατάμι. Ήταν παντρεμένος και είχε έναν γιο.