Κυριακή, Αυγούστου 22

Σινσινάτι Όπεν: Λύγισε ο Τσιτσιπάς απέναντι στον Ζβέρεφ, στον τελικό ο Γερμανός

Μετά από έναν ημιτελικό με στοιχεία... θρίλερ, συναρπαστικό θέαμα και συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 7-6) από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, κι έτσι είδε το εισιτήριο για τον τελικό του Σινσινάτι Όπεν να καταλήγει στα χέρια του Γερμανού, Νο5 στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, Νο 3 στην παγκόσμια κατάταξη, μολονότι έχασε το πρώτο σετ και βρέθηκε στο δεύτερο να είναι πίσω με 2-0 games, ισοφάρισε σε 1-1 και μάλιστα στο τρίτο προηγήθηκε με 4-1 games, δείχνοντας να έχει βάλει τις βάσεις για τη νίκη-πρόκριση.

Εντούτοις, ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο δεν παράτησε τον αγώνα και, πραγματοποιώντας αντεπίθεση διαρκείας, έκανε την ανατροπή και πήρε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Ο Ζβέρεφ θα παλέψει για το τρόπαιο απέναντι στον Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο 7), ο οποίος νωρίτερα αναδείχθηκε νικητής στον ρωσικό «εμφύλιο» κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ (Νο 2), επικρατώντας με ανατροπή 2-1 σετ του συμπατριώτη του.

newsbeast.gr/

Ο αγώνας

Στα πρώτα τέσσερα games του ημιτελικού οι δύο αντίπαλοι διατήρησαν το σερβίς τους, ωστόσο στη συνέχεια ο Γερμανός, εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη του «Στεφ» κι έχοντας ως όπλο το backhand του, έκανε το break και πήρε το προβάδισμα για την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Με το μομέντουμ να έχει περάσει στο... γήπεδο του ο Ζβέρεφ, σερβίροντας σχεδόν αλάνθαστα, κατάφερε να φτάσει στο 4-2. Παρά την προσπάθεια του Τσιτσιπά να πάρει το σερβίς του πίσω ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο διατηρούσε το προβάδισμά του, κάνοντας το 5-3.

Ο διαιτητής δεν μπορούσε να κάνει τίποτα βέβαια, αλλά η κάμερα του αγώνα πήγε αμέσως στον Απόστολο Τσιτσιπά ο οποίος «συνελήφθη» να κοιτάζει το κινητό του, προκαλώντας δικαιολογημένα υποψίες ότι ίσως όντως να μιλούσε με τον Στέφανο.

Ο Τσιτσιπάς βγήκε στον αγωνιστικό χώρο μετά από 9 λεπτά, μέσα σε αποδοκιμασίες μάλιστα από το κοινό.

Στο τέλος του δεύτερου σετ μάλιστα, ζήτησε και δεύτερο τάιμ άουτ για τον ίδιο λόγο, αλλά ο διαιτητής του ξεκαθάρισε πως δεν έχει δικαίωμα για δεύτερο τάιμ άουτ και θα του επιβάλλεται ποινή για κάθε 25 δευτερόλεπτα που θα καθυστερεί, με τον Τσιτσιπά τελικά να το μετανιώνει και να πηγαίνει στον πάγκο.

Πηγή: gazzetta.gr