Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου 2022

Η κλασική Ασπιρίνη ανανεώνεται, ενισχύεται και επανασυστήνεται. Ανακαλύψτε την!

Η κλασική Ασπιρίνη ανανεώνεται, ενισχύεται και επανασυστήνεται. Ανακαλύψτε την!

Η Aspirin Express®, η ανανεωμένη και εξελιγμένη εκδοχή της κλασικής Ασπιρίνης είναι εδώ και εγγυάται ταχύτερη και αποτελεσματική δράση κατά του πόνου

Αν κάποιος μας ζητούσε να απαριθμήσουμε άμεσα τρία φάρμακα που μας έρχονται στο μυαλό, η Ασπιρίνη θα ήταν μάλλον η πρώτη μας σκέψη. Το πράσινο κουτί με τα λευκά δισκία δεν βρίσκεται απλώς στο ντουλαπάκι με τα φάρμακα κάθε σπιτιού… Είναι σχεδόν κοινή μνήμη. Η συμβουλή «πάρε ασπιρίνη» δεν είναι άγνωστη σε όποιον διαμαρτυρήθηκε κάποτε για έντονο πονοκέφαλο ή σε

περιπτώσεις που ο πυρετός δεν υποχωρούσε.

«Τα περισσότερα πράγματα σ΄ αυτόν τον κόσμο δεν “δουλεύουν”, η ασπιρίνη “δουλεύει”», είχε δηλώσει ο Kurt Vonnegut, ένας εκ των των σημαντικότερων συγγραφέων του 20ου αιώνα, και όχι άδικα. Τα στοιχεία φαίνεται να τον επιβεβαιώνουν αφού η ασπιρίνη δεν έλειψε από κανένα σπίτι, νοσοκομείο και ιατρείο σε όλον τον κόσμο. Πάνω από μισό δισεκατομμύριο δισκία λαμβάνονται κάθε χρόνο παγκοσμίως, εδραιώνοντας το φάρμακο με την αναλγητική, αντιπυρετική και αντιφλεγμονώδη δράση στις κορυφαίες θέσεις μεταξύ των δημοφιλέστερων μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων. Μια επιτυχία που ξεπερνά την εκατονταετία.

Όλα ξεκίνησαν από τους φλοιούς «θαυματουργών» δέντρων όπως η ιτιά, στον οποίο λαοί της αρχαιότητας όπως οι Σουμέριοι, οι Αιγύπτιοι και οι Έλληνες εντόπισαν αναλγητικές ιδιότητες και ενσωμάτωσαν στην παραδοσιακή ιατρική τους. Θα μεσολαβούσαν χιλιάδες χρόνια μέχρι ο Ιταλός χημικός Raffaele Piria να μετατρέψει τη φυσική ουσία του φλοιού «σαλικίνη» (Salix) σε σαλικυλικό οξύ και από εκεί, το 1897, ο επιστήμονας της εταιρείας Bayer, Δρ Felix Hoffmann, να συνθέσει το ακετυλοσαλικυλικό οξύ, τη δραστική ουσία της ασπιρίνης.

Από την κλασική Ασπιρίνη® στην Aspirin Express®

Το όνομά της Ασπιρίνης προέρχεται εν μέρει από τα Spiraea Ulmaria, ένα γένος φυτών με μεγάλη περιεκτικότητα σε σαλικυλικό οξύ. Η παρασκευή της τοποθετείται στα τέλη του 19ου αιώνα, τον αιώνα που σηματοδότησε την ανάδυση της σύγχρονης ιατρικής και μαζί της νέας εποχής για τη φαρμακευτική με τη βιοχημική παραγωγή φαρμάκων. 122 χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία της υπό μορφήν δισκίου, η Ασπιρίνη® επανασυστήνεται: σύγχρονη, με καινοτόμο φαρμακοτεχνική μορφή, ταχύτερη δράση και φιλικότερη προς τον λήπτη.1

Η Aspirin Express® αποτελεί τη νέα γενιά Ασπιρίνης που χάρη στην καινοτόμο τεχνολογία ΜicroΑctive®, δρα ταχύτερα από ποτέ, μέσω της ταχείας διαλυτότητας και γαστρεντερικής απορρόφησης του ακετυλοσαλικυλικού οξέος, της δραστικής ουσίας της Ασπιρίνης.1



Αξιοποιώντας τη μοναδική τεχνολογία MicroActive®, τα επικαλυμμένα δισκία Aspirin Express® δρουν 2 φορές ταχύτερα σε σύγκριση με τα κλασικά δισκία Aspirin® 500mg.1

Με αυτόν τον τρόπο, εξασφαλίζεται η γρήγορη απορρόφηση της δραστικής ουσίας στην κυκλοφορία του αίματος και η άμεση ανακούφιση από τον πόνο, ενώ βελτιώνεται και η γαστρική ανοχή καθώς η δραστική ουσία παραμένει για σημαντικά λιγότερο χρόνο στο στομάχι.

Τέλος, κάθε δισκίο Aspirin Express® περιβάλλεται από ειδική μεμβράνη που δημιουργεί ένα λείο περίβλημα που διευκολύνει την κατάποση του δισκίου χωρίς να αφήνει δυσάρεστη γεύση στο στόμα.1

Η λύση για τον πόνο και τον πυρετό

Η Aspirin Express® επικαλυμμένα δισκία 500mg, χρησιμοποιείται για τη συμπτωματική αντιμετώπιση του πυρετού και/ή του ήπιου έως μέτριας έντασης πόνου, όπως πονοκέφαλος, σωματικοί πόνοι που σχετίζονται με γρίπη, πονόδοντος, μυϊκός πόνος.1

Μάθετε όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τα επικαλυμμένα δισκία Aspirin Express® στο www.aspirin.gr

Σημειώσεις: Το Yπουργείο Yγείας και ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων συνιστούν: Διαβάστε προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης – Συμβουλευτείτε τον γιατρό ή τον φαρμακοποιό σας.

Aντενδείκνυται σε άτομα με υπερευαισθησία στο ακετυλοσαλικυλικό οξύ ή άλλα σαλικυλικά και ιστορικό άσθματος ή αλλεργικών αντιδράσεων που προκαλούνται από σαλικυλικά ή άλλα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα, ενεργό πεπτικό έλκος, αιμορραγική διάθεση, σοβαρή ηπατική, νεφρική ή μη ελεγχόμενη καρδιακή ανεπάρκεια, σε συγχορήγηση με μεθοτρεξάτη ή με από στόματος αντιπηκτικά σε ασθενείς με ιστορικό γαστροδωδεκαδακτυλικών ελκών, από την αρχή του 6ου μήνα κύησης. Να μη χορηγείται σε παιδιά μικρότερα των 12 ετών χωρίς ιατρική οδηγία.

1. https://www.aspirin.gr/proionta/aspirinexpress/


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Οποιοσδήποτε κάνει σχόλια φέρει και την ευθύνη αυτών που λέει και ο κάθε αναγνώστης είναι ελεύθερος να τον χαρακτηρίζει από αυτά. Παρόλα αυτά ,γνώμες από κομματόσκυλα θα διαγράφονται γιατί η εποχή τους πέρασε, ότι έφαγαν έφαγαν και όσο κακό έκαναν στην Ελλάδα έκαναν.