Το πρωί της Παρασκευής, εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ, μαζί με σωματεία της Αττικής πραγματοποίησαν κινητοποίηση έξω από το υπουργείο Οικονομικών στο Σύνταγμα, με βασικό σύνθημα «δεν βγαίνουμε έξω από τις δουλειές μας και τα σπίτια μας». Η κινητοποίηση θα συνεχιστεί με συγκέντρωση διαμαρτυρίας στις 7 μμ στο Σύνταγμα. Κρέμασαν πανό των σωματείων της ΛΑΡΚΟ στην πρόσοψη του υπουργείου που έγραφε: «Όχι στο κλείσιμο της ΛΑΡΚΟ, όχι στις απολύσεις, στον μαρασμό του τόπου. Κάτω τα χέρια από τη ΛΑΡΚΟ».
Ο Δημήτρης Παπαϊωάννου, γενικός γραμματέας του Σωματείου Εργαζομένων ΛΑΡΚΟ Λάρυμνας, τόνισε ότι κάτω από την πίεση που άσκησε η κινητοποίηση κατάφεραν να οριστεί συνάντηση με τα συναρμόδια υπουργεία, η οποία θα γίνει σήμερα Παρασκευή στις 3 το μεσημέρι, στο υπουργείο Οικονομικών. Ενημέρωσε επίσης ότι η κατάληψη στο εργοστάσιο της ΛΑΡΚΟ στην Λάρυμνα συνεχίζεται.