Παρασκευή, Σεπτεμβρίου 13

Θρίαμβος της εθνικής επί της Ισπανίας με 79-75

Τέλος στην κατάρα 15 χρόνων και αρχή για την αντεπίθεση της στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας για την Εθνική μας ομάδα που νίκησε με 79-75 την Ισπανία και απέδειξε πως δικαίως ήταν στα φαβορί για τα μετάλλια!

Με εκπληκτικό τον Βασίλη Σπανούλη, άριστο «διάβασμα» του παιχνιδιού, έξυπνη και αποτελεσματική τακτική, πολύ καλή αμυντική λειτουργία, ενέργεια και αποφασιστικότητα μετά το πρώτο κακό δεκάλεπτο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έριξε στο καναβάτσο την παρέα του Μαρκ Γκασόλ. Με την νίκη της η Εθνική ομάδα
σταμάτησε ένα αρνητικό σερί που κρατούσε από το 1998 και μετά, αλλά ταυτόχρονα, έμεινε ζωντανή  στην διεκδίκηση της πρόκρισης και  γέμισε αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το κύριο στοιχείο για την επιτυχία της ελληνικής ομάδας, που πρέπει να διαχειριστεί ξανά τα συναισθήματα της και να μείνει προσγειωμένη ώστε να εξαργυρώσει όπως της αξίζει την νίκη που σημείωσε, ήταν η επίθεση εναντίον του Μαρκ Γκασόλ με pick’n’roll που εφάρμοσε ο Σπανούλης με τον Γιάννη Μπουρούση.

Ο ηγέτης της Εθνικής μας διάβασε σωστά τις φάσεις και έδωσε έτοιμα καλάθια στον σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ στο πρώτο μέρος ήταν εκείνος που προκάλεσε το σερί 11-0 που άλλαξε το momentum του αγώνα. Επίσης πρέπει να σημειωθεί η εξαιρετική εμφάνιση των Πρίντεζη, Καϊμακόγλου που έδωσε τρομερή ενέργεια στην άμυνα και «κτύπησαν» στην επίθεση τα αδύναμα τεσσάρια των Ισπανών (Κλαβέρ, Μουμπρού), όπως ήταν η οδηγία του Αντρέα Τρινκιέρι.

Ο Ιταλός με το επιτελείο του προετοίμασαν άριστα το παιχνίδι της Εθνικής.Ο Τρινκιέρι μίκρυνε το rotation, έδειξε για ποιον λόγο έφερε τον Καββαδά στην Σλοβενία και έπαιξε στην τελευταία περίοδο με μόλις έξι παίκτες (Σπανούλη, Ζήση, Σλούκα, Μπράμο, Καϊμακόγλου, Μπουρούση) αφού ο Καββαδά μπήκε όταν ο Μπουρούσης αποχώρησε με εντολή διαιτητή (λόγω πληγής στο χέρι) και ο Παπανικολάου πάτησε στο παρκέ στα τελευταία 37 δευτερόλεπτα

Η έκπληξη με Καββαδά

Η Εθνική ξεκίνησε τον αγώνα με τον Βασίλη Καββαδά στην πεντάδα ώστε με τη δύναμη του ο σέντερ του Πανιωνίου να αντιμετωπίσει τον Μαρκ Γκασόλ και τους Σπανούλη, Ζήση, Παπανικολάου (στον Ρούντι Φερνάντεθ), Πρίντεζη.

Ο 21χρονος σέντερ έκανε άριστα τη δουλειά που του ανέθεσε ο Αντρέα Τρινκιέρι, δείχνοντας στον άσος των Μέμφις Γκρίζλις πως δεν θα κάνει... παρέλαση μέσα στη ρακέτα της Εθνικής μας. Ωστόσο με κορυφαίο τον Ρούντι Φερνάντεθ και κερδίζοντας επιθετικά ριμπάουντ οι Ισπανοί πήραν το προβάδισμα στο σκορ και έφθασε τη διαφορά στο +12 (14-26) ένα λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου που τελείωσε με την ομάδας στο -10π (16-26).

Το ευχάριστο νέο όμως είχε έρθει 80 δευτερόλεπτα νωρίτερα όταν ο Μαρκ Γκασόλ, υπέπεσε στο τρίτο φάουλ του. Ο προπονητής των Ισπανών, Χουάν Ορτέγκα, δεν αντικατέστησε τον σέντερ της ομάδας του όταν στο 5ο λεπτό έκανε το δεύτερο του φάουλ και ο Σπανούλης το εκμεταλλεύτηκε αναγκάζοντας τον να κάνει τον επόμενο και να μείνει στον πάγκο μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Άμυνα και Σπανούλαρος

Χωρίς την κολόνα της, που αποτελεί σημείο αναφοράς στις επιθέσεις της στο σετ παιχνίδι (5 vs 5), η Ισπανία έγινε πιο εύκολος αντίπαλος για την ελληνική άμυνα που όταν αγωνίστηκε με τους Σλούκα, Ζήση και Μπράμο, την περιφέρεια έγινε πιο επιθετική και αποτελεσματική. Έτσι η Εθνική παρότι είχε πολλές χαμένες βολές (61% με 11/18, όταν οι Ισπανοί είχαν 100% με 9/9) τρόχιζε σιγά-σιγά τη διαφορά.

Ήταν φανερό πως αν ήταν πιο εύστοχη και ο Σπανούλης ήταν καλύτερος επιθετικά, η Ελλάδα θα μπορούσε να έχει ελπίδες. Οι βολές δεν βελτιώθηκαν (14/22 στο ημίχρονο) αλλά ο Σπανούλης επέστρεψε σεληνιασμένος. Έχοντας διαβάσει το παιχνίδι από τον πάγκο, γνωρίζοντας πως ο Γκασόλ είναι εκτός αγώνα, μπήκε αποφασισμένος να πάρει πρωτοβουλίες και με οκτώ πόντους έδωσε το έναυσμα για την επίθεση. Μαζί με ένα τρίποντο του Καϊμακόγλου η Ελλάδα έτρεξε σερί 11-0 και μέσα σε 2’15 μετέτρεψε το 29-34 (16:45) σε 40-34 (19΄) που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, για να κλείσει το ημίχρονο 41-38 για την Εθνική μας.

Επιστροφή του καλύτερου σέντερ

Στην τρίτη περίοδο, όπως ήταν φυσικό ο Ορέγκα έβαλε ξανά τον Γκασόλ στον αγώνα και η Ισπανία έγινε ξανά πιο αποτελεσματική, με την Εθνική να έχει κολλήσει στο σκορ. Το 41-38 έγινε 41-43 για τους Ισπανούς, με τον Γιώργο Πρίντεζη να βάζει τέλος σε σερί των πρωταθλητών Ευρώπης και ασημένιων Ολυμπιονικών στο 25ο λεπτό. Ο άσος του Ολυμπιακού σημείωσε τους 7π από τους μόλις 11 της Εθνικής μας, που είχε πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Ρούντι Φερνάντεθ.

Σε εκείνο το σημείο ο Γκασόλ έδειξε γιατί θεωρείται ο καλύτερος σέντερ του Ευρωμπάσκετ. Σημείωσε εννέα πόντους και έδωσε ξανά το προβάδισμα στο σκορ στην Εθνική ομάδα της χώρας του. Καθοριστικό σημείο ήταν στο 28.49 όταν ο Καββαδάς, που έδωσε μεγάλες μάχες στα 11 λεπτά που αγωνίστηκε, του έκανε αντιαθλητικό φάουλ και ο 28χρονος σέντερ με 2/2 βολές και εντυπωσιακό κάρφωμα στην επίθεση της Ισπανίας έκανε το 50-53, 50-57 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περίοδου (52-57)

Γιο-γιο τον Μαρκ Γκασόλ

Στην τελευταία περίοδο μίλησε η προσωπικότητα του Σπανούλη, που πήρε την ομάδα στις πλάτες του και «καθάρισε» για τη νίκη της. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε απόλυτη ευστοχία (1/1δ, 1/1τρ, 4/4β) και έστησε μαζί με τον Γιάννη Μπουρούση όλα τα pick’n’roll κάνοντας, μαζί με τον σέντερ της Ρεάλ, γιο-γιο τον Μαρκ Γκασόλ. Οι Ισπανοί προσπάθησαν να στέλνουν τον Μουμπρού μαζί με τον Μπουρούση στα σκριν, αλλά ο «Kill Bill» το διάβασε και έδινε εντολή για νέο (pick’n’roll) μέχρι να βρει το χώρο να στείλει τη μπάλα μέσα στο καλάθι όπου ο σέντερ της Εθνικής έκανε πάρτι μέσα στη ρακέτα.

Έξω από αυτήν έκανε ο Μπράμος, που σημείωσε δύο απίστευτες καλαθάρες. Ένα εξαιρετικά δύσκολο στο 38’ (70-66) στη λήξη του χρόνου και το καθοριστικό τρίποντο στα 59’’ (75-68) με οποίο «σφράγισε» τη νίκη της Εθνικής ομάδας!

ΕΛΛΑΔΑ (12/33δίπ., 9/20τρίπ., 28/38β., 19-9ρ., 13ασ., 9κλ., 3κοψ., 6λ.): Σλούκας 7 (1/3δίπ., 5/6β., 1ρ., 2ασ., 1κλ. σε 16:34), Μπουρούσης 10 (2/7δίπ., 0/2τρίπ., 6/6β., 3ρ., 1ασ., 1κοψ., σε 23:57), Ζήσης 4 (0/2δίπ., 1/1τρίπ., 1/2β., 1ρ., 3ασ., 1κλ., 1λ. σε 27:03), Σπανούλης 20 (2/6δίπ., 3/7τρίπ., 7/10β., 4ρ., 3ασ., 3λ. σε 35:46), Περπέρογλου (00:09), Φώτσης (00:00), Παπανικολάου 5 (0/2δίπ., 1/3τρίπ., 2/2β., 2ρ., 1ασ., 5κλ. σε 18:15), Καββαδάς 3 (1/2δίπ., 1/2β., 1ρ., 1κλ. σε 10:13), Μαυροκεφαλίδης 1 (0/1τρίπ., 1/2β., 1ρ., 1ασ. σε 4:44), Καϊμακόγλου 11 (1/2δίπ., 2/2τρίπ., 3/4β., 5ρ., 1κλ., 1λ. σε 23:00), Μπράμος 8 (1/1δίπ., 2/4τρίπ., 2ρ., 2κοψ., σε 22:50), Πρίντεζης 10 (4/8δίπ., 2/4β., 5ρ., 2ασ. σε 17:29)

ΙΣΠΑΝΙΑ (17/35δίπ., 8/20τρίπ., 17/18β., 23-11ρ., 15ασ., 4κλ., 4κοψ., 17λ): Αγκουιλάρ 3, Φερνάντεθ 20, Ροντρίγκεθ 3, Ρέι, Καλντερόν 5, Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 9, Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 2, Γκασόλ Μαρκ 20, Μουμπρού 3.