![Μην είδατε τον Παναγή: Πώς βγήκε η φράση](https://hellas-now.com/wp-content/uploads/2024/02/min-eidate-ton-panagi-pos-vgike-frasi-768x483.png)
Πρόκειται για μια φράση που γεννήθηκε στον καιρό της γερμανικής Κατοχής , στα Μέγαρα της Αττικής.
Ο Παναγής ήταν ένας απατεωνίσκος, που στις μαύρες μέρες της Κατοχής, εξαπάτησε μερικές κοπέλες με την υπόσχεση του γάμου, κι αφού τους «μάσησε» αρκετά, τους όρισε και την ημέρα που θα παντρευόταν.
Τους έδωσε λοιπόν «ραντεβού», την ίδια μέρα και ώρα στην ίδια εκκλησία και αυτός όπου φύγει -φύγει. Οι άμοιρες κοπέλες μάταια περίμεναν τον ερχομό του, την ώρα που οι συγγενείς ρωτούσαν όποιον έβλεπαν να έρχεται «μήπως είδατε τον Παναγή;»
Από το περιστατικά αυτά, λέγεται πως βγήκε και η φράση.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Οιοσδήποτε θίγεται από άρθρο ή σχόλιο που έχει αναρτηθεί στο oxafies.com , μπορεί να μας ενημερώσει, στο oxafies@gmail.com ώστε να το αφαιρέσουμε άμεσα. Ομοίως και για φωτογραφίες που υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα.
Στo oxafies.com ακούγονται όλες οι απόψεις . Αυτό δε σημαίνει ότι τις υιοθετούμε η ότι συμπίπτουν με τις δικές μας .